FATİH ŞAHİN'LE PERİLİ ŞİİRLER

Sümbül Ağa’nın Marifetleri

‘Muhteşem Yüzyıl’daki harem yaşantısının yolunda gitmesi için elinden geleni ardına koymayan ‘Sümbül Ağa’yı canlandıran Selim Bayraktar, gerçek hayatta da oldukça marifetli. Bayraktar’ın hayatı macera ve gizemlerle dolu. 13 yaşındayken Saddam Hüseyin tarafından Cumhuriyet muhafızı olarak seçilen ancak kurşuna dizilmeyi göze alarak ailesiyle birlikte Türkiye’ye kaçan Bayraktar oyunculuğun yanı sıra illüzyonistlik ve akrobatlık yapıyor.

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Osmanlı İmparatorluğu’nu yanlış anlattığı şeklinde eleştirilere maruz kalmasını dizinin bir oyuncusu olarak nasıl yorumluyorsunuz?

Bu konuda net konuşamayız. Haremi çok iyi bilmiyoruz. Çünkü harem bugüne kadar hep gizli kaldı. Zaten insanların merakı gizli kalmış olmasından gelmiyor mu? Biz, söylenenler ve çizilenler üzerinden hareket ediyoruz. Gerçeğe bakarsanız Kanuni Sultan Süleyman savaşa gittiğinde sarayda söz sahibi olanlar kimlerdi? Valideler veya sultanlar. Bir başka deyişle padişahların savaşta olduğu yıllarda Osmanlı’yı yönetenler kadınlar olmuştur. Bu nedenle haremin ne kadar önemli olduğunu düşünmemiz yanlış olmaz. Harem aslında Osmanlılar için çok önemli bir eğitim kurumu olmuştur. Bu nedenle ben ‘Muhteşem Yüzyıl’ın uğradığı eleştirileri hak ettiğini düşünmüyorum.

Sümbül Ağa’yı canlandırmak için özel bir ön çalışma yaptınız mı?

Osmanlı Tarihi’ni ve Osmanlıca’yı iyi bildiğimden dolayı harem ağalarının nasıl insanlar olabileceği konusunda kafamda belli şekillenmeler oldu elbette. Meral Hanım da Osmanlı Tarihi’ni iyi bildiğinden ‘Sümbül Ağa’yı en iyi şekilde tasvir etmişti. Benim ön çalışmam genellikle senaryodaki ‘Sümbül Ağa’yı en iyi şekilde canlandırma üzerine oldu.

Osmanlı Tarihi’ne ve Osmanlıca’ya merak nereden geliyor?

Dedemden dolayı. Dedem fıkıh âlimiydi. Bu nedenle ben de Osmanlı Tarihi’ne ve Osmanlıca’ya karşı bir merak uyandı. Elbette bir uzman değilim. ‘Muhteşem Yüzyıl’da ekranlara gelen Osmanlıca yazıları ben yazıyorum. Bilgim bu düzeydedir.

Bu özelliğiniz ‘Muhteşem Yüzyıl’da rol almanızda yarar sağladı mı?

Meral Okay, ‘Bir Bulut Olsam’da çalışırken benim bu özelliğimi biliyordu. Osmanlıca’yı bildiğim için beni özellikle mi seçti bilmiyorum ama bir gün telefon açıp projeden söz etti ve ‘Sümbül Ağa’yı canlandıracağımı dile getirdi. Ben de Meral Hanım’ın senaryosunu yazdığı bir dizinin kalite anlamında en yüksek seviyede olacağını düşündüğümden teklifi hiç düşünmeden kabul ettim.

‘Muhteşem Yüzyıl’da ‘Sümbül Ağa’nın beş ana karakterin yanına iliştirilmesinde ne ölçüde katkınız oldu?

Yedinci bölüme kadar ‘Sümbül Ağa’nın ekranlarda görünme süresi senaryoda aynen bulunuyor. Sanıyorum benden memnun kalmış olmaklar ki ‘Sümbül Ağa’nın ekranda görünme süresinde bir kısıtlamaya gidilmedi.

Bir de sirk maceranız olmuş. Nedir bu sirk macerası?

Çocuk yaşlarımda Saddam Hüseyin henüz sınırları kapamadığı bir dönemde babamla birlikte Bulgaristan’a gitmiştik. Otelimizin karşısında bulunan ‘Balkanski Kardeşler’ adındaki bir sirkte yaşıtım bir çocukla arkadaş olmuştum. Irak’a döndüğümüzde 3 yıl boyunca mektuplaştık. Sonra birbirimizin izini kaybettik. Türkiye’ye geçtiğimizde önce Eskişehir’e yerleştik. Ankara Devlet Konservutarı’ nı bitirdikten sonra ise Antalya’da yaşamaya başladım. Antalya’ya gelen bir sirke gittim. Adı Paris Sirki. İzlemeye gittim, bir de baktım ki Bulgaristan’da arkadaş olduğum çocuk orada. Sirkin adını değiştirip Paris Sirki yapmışlar. Arkadaşım bana sirkte çalışmamı teklif etti. Konservatuarı henüz bitirdiğim için bir işim yoktu. Teklifini kabul ettim. Sirkte önce palyaçoluk yaptım. Sonra bana illüzyonistlik numaraları öğrettiler. Sahneye çıkıp illüzyonistlik yaptım. Ayrıca trambolinde akrobatlık da yaptım. Paris Sirki ile Avrupa turnesine katıldım. Askerlik sorunum çıkınca sirkte çalışmayı bırakmak zorunda kaldım. – Habertürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: